Julkaise Twitterissä Jaa MySpacessa Jaa Deliciousissa Tilaa uutiset Googleen
UUTINEN - Tiistaina, 17.01.2017 klo 19:15

Viipurin koiratarhoille kritiikkiä

Seura-lehden julkaiseman reportaasin mukaan Viipurissa suomalaislahjoituksin toimivalla koiratarhalla eivät asiat näytä täysin ongelmattomilta.


Lehden haastattelemien eläinaktivistien mukaan viipurilaisia koiria avustavien hyväntekeväisyysyhdistysten tulisi tuoda Suomeen vähemmän kadulta pelastettuja koiria ja keskittää voimavarat ennemmin koirien steriloimiseen ja täten ongelman ratkaisemiseen paikan päällä. Yhdistyksen puheenjohtaja Aino Arjas vastaa kritiikkiin kulttuurieroilla: venäläiset eläinlääkärit ovat haluttomia steriloimaan koiria.

Koko reportaasi on luettavissa Seuran nettisivuilla

Koirat.com - 17.01.2017

Aiheeseen liittyviä uutisia: